Kvóty nemeckej ľudskosti

Autor: Dagmar Babčanová | 26.9.2015 o 11:54 | Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1398x

V dnešnej situácii, keď utečenci búšia na brány našich svedomí a neobíde sa bez nich žiadna médiami sprostredkovaná informácia, je potrebné vymaniť sa zo zovretia nášho „kolektívneho egoizmu“, 

ako sa vyjadril pápež František a prehodnotiť veci  jednoducho z ľudského hľadiska. Nehovorím už o kresťanských postojoch, ktoré by mali vniesť do problému s utečencami pokoj a porozumenie a nepodliehať radikálnym protikresťanským riešeniam. Osobne sa ma dotkli urážlivé slová článku Banáša „Solidarita  žumpy to je Brusel“. Nevyberaným spôsobom sa tu zatracujú ľudské hodnoty až človek čítaním textu získava pocit, že tou žumpou je práve autorove vnútro, ktoré v dôsledku zanedbanej hygienickej očisty  vypľúva na povrch nahromadený hnus.

Akokoľvek sa pozrieme na Nemecko, ktoré stále nerezignovalo a otvorenou náručou víta utečencov, môžeme prijímať postoje Angely Merkelovej iba v nemom úžase. Keď som si prečítala nemecké smernice o prijímaní azylantov uvedomila som si, koľko  ľudskosti, trpezlivosti a ústretovosti táto krajina prejavuje celosvetovému spoločenstvu národov. Dočasne môžu v Nemecku zostať za určitých podmienok Európania, európski prisťahovalci, ktorí z Poľska a Rumunska činili v roku 2013 okolo 60% prisťahovalcov. Hovorí sa tu aj o nových vysídlencov zo štátov Strednej a Východnej Európy, ktorých od roku 1950 bolo 4,5 milióna. V roku 1990 sa nárast zastavil, ale v roku 2013 ich znovu prišlo 2500.

V dokumente o utečencoch sa uvádza aj fakt, že momentálne je na svete 60 miliónov ľudí na úteku. Nie je to teda dočasný jav ale jav, ktorý sprevádzal a bude ľudskú rodinu sprevádzať aj naďalej. A hovorme teda o ľudskej rodine, ktorá by sa mala k sebe správať naozaj ľudsky a zobrať túto skutočnosť do úvahy. Počas aktuálnej utečeneckej krízy z Afriky a Ázie prišlo 3500 utečencov o život. Nemôžeme sa pozerať na utečencov iba na tých, ktorí idú za ekonomickými výhodami (i keď po pravde aj my sme takých mali a máme). Pri udeľovaní azylu v Nemecku sa zohľadňuje hlavne bezperspektívnosť, zlá situácia v táboroch, profesionalizácia prevádzačov, strach pred nasadením do vojny a hlavne absencia akejkoľvek možnosti získať v danej oblasti víza. Cesta do Európy nemôže jednoducho prebiehať za legálnych podmienok.

Otázkou teda zostáva, aké vlastne Nemecko je. Zmenil sa jeho ľudský potenciál poškodený surovou nacistickou ideológiou? Alebo je to tým že prešli dôkladnou sebareflexiou, odsúdili nacizmus a potrestali vinníkov. Jednoducho prešli katarziou, ktorou ako sa zdá postsovietsky východný blok nebol schopný prejsť. A preto toľko silných  a odvážnych kritikov a ľudobijcov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?