Jedinečné referendum a jeho morálne posolstvo

Autor: Dagmar Babčanová | 10.2.2015 o 8:09 | Karma článku: 8,89 | Prečítané:  1322x

I keď je referendum neplatné, hovoriť o jeho úspešnosti a neúspešnosti je predčasné. Za veľký úspech považujem iniciatívu Aliancie za rodinu, ktorá vyzbierala 400 000 podpisov, čo nie je zanedbateľný fakt. Zanedbateľný nie je nakoniec ani počet ľudí, ktorí prišli hlasovať. Takmer milión občanov sa spontánne, bez nátlaku vyslovilo za ochranu rodiny a detí. Ak  pripočítame k voliacim rodičom ich vlastné deti vedené k hodnotám tradičnej rodiny, ktoré ešte hlasovať nemohli, rodina s otcom a mamou má ešte stále na Slovensku veľkú šancu. 

Veľakrát v predreferendových diskusiách zaznela otázka, čo referendum prinesie každému z nás, ba často sa opakovali obvinenia o jeho zbytočnosti. Dovolím si namietať a zároveň potvrdiť, čo referendum naozaj prinieslo. V prvom rade je to prebudenie občianskej spoločnosti. Vynieslo na povrch mnoho čistých a morálnych ľudí, medzi ktorých rozhodne patrí iniciátor referenda pán Chromík. Jeho mediálne vystúpenia neboli prázdnym teoretizovaním alebo ukážkou verbálnej akrobacie. Boli úprimným svedectvom otca rodiny s piatimi deťmi, ktorý ohrozenie rodiny a detí berie vážne a problému sa s nasadením venuje. Argumenty pani Evy Grey na TA3 boli presvedčivé a prezentované s láskou, žiadne náznaky nenávisti voči menšinám. V tej istej relácii si zaslúžili obdiv pohotové reakcie pani Renáty Ocilkovej svedčiace o vytrvalej práci na agende Stratégie ľudských práv a vysokej profesionalite. (Nikde žiadne náznaky agresie voči niekomu. Obvinenia z nenávisti boli virtuálnou súčasťou mediálnej kampane protivníkov referenda). Nehovoriac o stovkách dobrovoľníkov, mladých ľudí, ktorí pomáhali pri distribúcii materiálov k referendu. Treba spomenúť mnohé modlitbové spoločenstvá modliace sa pred referendom celé noci. Poctivo ukladali  svoj modlitbový potenciál do neviditeľnej Božej pokladnice v presvedčení, že sa nikdy nestratí. Oceňujem počin katolíckych biskupov, ktorí pastierskym listom prehovorili a oslovili mnohých veriacich, veď to bolo nie len ich právo ale aj povinnosť. Napriek múdremu a pravdivému obsahu listu sa im ušla tiež nezaslúžená kritika.

Je pravda, že hodnoty referenda, ktoré som vymenovala, nie je možné vyjadriť žiadnou finančnou hodnotou. Nie sú totiž o peniazoch. Je to nový fenomén na našej spoločenskej scéne. Je to o ľuďoch, ktorí sa dokážu angažovať, aj keď to neprináša finančný zisk. Dokážu zmobilizovať všetky sily, aby podporili morálny status rodiny s deťmi a nežiadali žiadne sociálne a iné finančné výhody. Uvedomme si, že toto referendum nebolo o peniazoch. Bolo o niečom viac. Bolo o viere a morálke. A ešte sa to zdá niekomu málo? 

Určite to bolo málo pre tých, ktorí zostali radšej sedieť doma a prispeli tak k neplatnosti  referenda. Priradili Slovensko k mnohým krajinám západnej Európy, ktoré boj s morálkou už dávno prehrali. Vďaka nehlasujúcim sa pochovala nádej, že naše malé Slovensko môže priniesť Európe revitalizáciu kresťanských hodnôt a pozdvihnúť ju k jej pôvodnej koncepcii zakladateľov Schumana, De Gasperiho a Adenauera (zabudnutá agenda EU, zostalo iba euro). Referendum teda odhalilo aj to, že naša krajina nie je ničím výnimočná. Len si nenamýšľajme!?  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?