falošná katarzia

Autor: Dagmar Babčanová | 17.12.2012 o 12:19 | (upravené 17.12.2012 o 13:00) Karma článku: 6,49 | Prečítané:  1412x

Po všetkom, čo bolo pripravené v „kauze" arcibiskupa Bezáka práve na tretiu adventnú nedeľu „radosti" zostala iba príchuť sklamania a horkosti. Sklamania z toho, že máme arcibiskupa, ktorý rieši svoje osobné problémy a problémy katolíckej cirkvi pred verejnosťou za pomoci „nespravodlivých" médií a horkosti z toho, aké „zmýšľanie srdca vyšlo najavo".  Pravda, ohováranie, odvážne posudzovanie, necitlivé nactiutŕhanie? Hovorí sa, nechajte človeka hovoriť a hneď budete vidieť, čím je naplnené jeho srdce.

 

Vyjadrenia arcibiskupa Bezáka boli vo veľkej kontradikcii, tvrdenie proti tvrdeniu, napr. som za otvorenosť, ale Mordel si to voči mne biskupovi nemal dovoliť, alebo pápeža Benedikta som obdivoval, navštevoval som jeho prednášky, ale teraz je starý a preto nemusel o mne rozhodovať on. Arcibiskup Bezák sa postavil do polohy cirkevného arbitra, ktorý má právo odvážne posudzovať hriechy a prehrešky svojich priateľov biskupov, kolegov, upodozrievať aj samého pápeža. Nechutné domnienky o žiarlivosti na jeho osobu a „jeho schopnosti priblížiť sa k ľuďom" posúvajú problém do príliš ľudskej roviny.

Dokonca sa chce vzbudiť  dojem, že slovenskí biskupi a cirkev, teda my všetci, sme mlčiace stádo poslušných oviec. Akoby poslušnosť a pokora neboli základnými predpokladmi existencie Ježišovej cirkvi. Tu treba zdôrazniť, že pre obnovu katolíckej cirkvi je prítomnosť pokory a poslušnosti nanajvýš potrebná, ak nechceme cirkvi ublížiť a nechceme sa od nej odlúčiť.

Len v pokore vieme prijať situácie, ktoré môžu byť z nášho dočasného uhla pohľadu nespravodlivé. Nevyzýval sám Ježiš svätú sestru Faustínu k prijatiu ponižujúceho zaobchádzania zo strany spolusestier, nadriadených? Nenapomohla nesmierna pokora rehoľnej sestry k jej častému stretávaniu sa s Ježišom?

Vieme, že každý robí chyby, tieto chyby sa kumulujú a narastajú do veľkých rozmerov. Vieme, že slovenská katolícka cirkev sa po páde komunistického režimu neočistila očakávaným spôsobom. Neprešla svojou vlastnou katarziou, svojou vlastnou vnútornou otvorenosťou, úprimnosťou. Chyby a zlyhania za komunizmu sa nepriznali, neodsúdili, neoľutovali. Zostali nánosy, ktoré sa postupom času stále zväčšovali. Vyvreli, keď dosiahli neúnosnú mieru.

Otázkou zostáva, či sa cirkev dá zvonka, pomocou pochybných médií očisťovať, či cirkvi nie je prirodzenejšie pozrieť sa do svojho vnútra, otvoriť ožehavé problémy, vyvodiť patričné dôsledky a otvorene a úprimne medzi sebou komunikovať. Možno by sme sa zbavili mnohých vnútorných napätí a vnútorného boja, veď na určitú „stratu triumfálnej pozície cirkvi " budú postačovať aj jej vonkajší nepriatelia.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?