lebo nič nie je skryté, čo by sa nemalo vyjaviť

Autor: Dagmar Babčanová | 30.1.2012 o 14:44 | (upravené 30.1.2012 o 14:55) Karma článku: 7,64 | Prečítané:  944x

ani utajené, čo by sa nemalo dostať na verejnosť....Tieto Ježišove slová vychádzajú zo samej ľudskej podstaty, z medziľudských vzťahov.  Upozorňujú na jav, ktorý bol vždy veľmi aktuálny a súvisí s morálnym stavom spoločnosti. Ak zaženieme akúkoľvek túžbu človeka po pravde a spravodlivosti, môže sa zdať, že konanie politika proti „spoločnému dobru“ je vecou bežnou a normálnou. Najhoršie je, keď sám politik si autosugesciou upraví svoje svedomie podľa daného „status quo“ a presvedčí sám seba o svojej nevine. Potom už pravda nemá na politickej scéne svoje miesto a nastúpi lož a čistý pragmatizmus. Otázka je, či je možné  bez pravdy žiť, či je možné konať tak, akoby nám Boh nebol svedkom.

Dá sa skryť a zamiesť pod koberec podvod a spreneverenie politika voči „spoločnému dobru"? Alebo chce niekto povedať, že politika sa nedá uskutočňovať legitímnymi prostriedkami, ktoré demokratický právny poriadok dáva k dispozícii všetkým bez rozdielu? Ako sa vyrovnať s touto otázkou v morálnej rovine zvlášť ak ide o stranu honosiacu sa kresťanstvom vo svojom názve?

Všetkým je jasné, že právo a spravodlivosť sa na Slovensku ešte k slovu nedostali. Nedostali sa po páde zločineckého komunistického režimu, nedostali sa po páde mečiarizmu, nedostanú sa ani po zverejnení gorily. Skúsenosť politika ide ruka v ruke so šikovnosťou prekryť problém inou kauzou, v žiadnom prípade však nepriznať vlastné pochybenie. Je treba sa zaštítiť istotami novej povolebnej koalície. Akoby sa celá hodnotová orientácia kresťanskej strany zredukovala iba na to, ako politicky prežiť. Nikto sa už ani netají, že to tak musí byť. O zodpovednej sebareflexii nie je ani reči. Očista strán zostáva vytúženým ideálom politicky „neskúseného občana". Pravda sa nechce hľadať, zlo sa relativizuje, politická scéna  postupne degeneruje. Havlovo heslo, pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou, sme odložili na nedohľadno.

Z ľudského hľadiska sa zdá byť takáto situácia poriadne zamotaná a takmer bezvýchodisková. Skepticizmus a bezútešnosť sa dá však prekonať novou koncepciou boja proti zlu. Je to boj duchovnými zbraňami. Duchovnému boju rozumie človek, ktorého konanie  naráža na limity, ktoré mu spôsobuje jeho obmedzená ľudská trojrozmernosť. Pripusťme, že nás niečo väčšie než my presahuje. Pripusťme, že nad nami vládne sila zla, ktorá si úspešne prisvojuje nové a nové teritória. Pripusťme, že môžeme proti nej nasadiť silu dobra, formou modlitby a pôstu. Prenechajme posledné slovo Stvoriteľovi.

Nedá mi v tejto súvislosti nespomenúť bezútešnú situáciu boxera Jimmyho Braddocka vo filme „Cinderella Man". Keď nastúpil do ringu so zabijakom Baerom, ktorý odrovnal k smrti niekoľkých známych boxerov, Jimmy bojoval statočne. Držala ho pri sile predstava pomoci svojej rodine, ktorá upadla do biedy. Ale nie len to. Modlitby manželky, detí a celého spoločenstva spôsobili zázrak. Boj prebiehal v dvoch rovinách. Silné, nešetrné údery pod pás v ringu a ruky držiace ruženec s kňazom v kostole.  Chvíľami sa zdalo, že boj je nerovný. Baer disponoval nesmiernou, neprekonateľnou silou. Jimmy strácal pevnú pôdu pod nohami. K víťazstvu chýbalo Baerovi už len veľmi málo. Modlitby spoločenstva sa zintenzívnili. A stalo sa niečo neuveriteľné. Jimmy potácajúc sa zasadil posledný úder a  zvíťazil.

Duchovný boj je boj dobra a zla. Prebieha od samého začiatku existencie ľudstva. Duchovné prostriedky boja sa zdajú neúčinné a slabé. Akoby chceli odradiť človeka od možnosti ich použiť. Modlitby a pôst sú zbrane, ktoré nikoho nezabíjajú, nikoho nepopravujú, napomáhajú pritom k presadeniu dobra civilizovanými prostriedkami lásky. Nebojme sa ich použiť a verme, že dokážu napomôcť k presadeniu pravdy a spravodlivosti aj na našej slovenskej politickej scéne.  

 

Vzhľadom na to, že kandidujem ako nezávislý na kandidátke hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, považujem za dôležité upozorniť, že tento blog vyjadruje môj osobný postoj, a preto môže, ale nemusí byť v súlade s postojmi iných ľudí na našej občianskej kandidátke. V mnohých a hlavne zásadných názoroch sa všetci na kandidátke zhodujeme, sú však názory, v ktorých odmietame hrať falošnú hru na názorovú jednotu a otvorene priznávame aj názory rozličné. Túto skutočnosť však nepovažujeme za niečo, čo nás rozdeľuje, ale skôr za niečo, čo nás vzájomne obohacuje pri hľadaní cesty k pravde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?